| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:05:59 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| amplifier type: | Low Noise Amplifier |
| automotive | No |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 126 dB |
| dual supply voltage: | +/-5 V, +/-9 V, +/-12 V, +/-15 V |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density: | 4 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 250 |
| features: | Burr-Brown Audio |
| gbp - gain bandwidth product: | 22 MHz |
| ib - input bias current: | 10 pA |
| input offset voltage drift (uv/°c) | 2 |
| in - input noise current density: | 0.0022 pA/sqrt Hz |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| manufacturer type | Low Noise Amplifier |
| maximum dual supply voltage: | +/-18 V |
| maximum dual supply voltage (v) | ±18 |
| maximum input bias current (ua) | 0.00001@±18V |
| maximum input offset current (ua) | 0.00001@±18V |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.15@±15V |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| maximum quiescent current (ma) | 5.2@±18V |
| minimum cmrr (db) | 104 |
| minimum cmrr range (db) | 95 to 105 |
| minimum dual supply voltage: | +/-4 V |
| minimum dual supply voltage (v) | ±4 |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 133.98(Typ) |
| moisture sensitive: | Yes |
| mounting | surface mount |
| mounting style: | SMD/SMT |
| number of channels: | 1 Channel |
| number of channels per chip | 1 |
| operating supply current: | 4.8 mA |
| operating supply voltage: | 8 V to 36 V, +/-4 V to+/-18 V |
| output current per channel: | 30 mA |
| output type: | Rail-to-Rail |
| package / case: | VSSOP-8 |
| packaging | Tape and Reel |
| партномер | 8005004059 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pin count | 8 |
| power supply type | Dual |
| ppap | No |
| product: | Operational Amplifiers |
| product category: | Operational Amplifiers-Op Amps |
| product type: | Op Amps-Operational Amplifiers |
| series: | OPA827 |
| shutdown: | No Shutdown |
| shut down support | No |
| sr - slew rate: | 28 V/us |
| standard package name | SOP |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier package | VSSOP |
| supply type: | Single, Dual |
| supply voltage - max: | 36 V |
| supply voltage - min: | 8 V |
| type | Low Noise Amplifier |
| typical dual supply voltage (v) | ±5|±9|±12|±15 |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 22 |
| typical input bias current (ua) | 0.000003@±18V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 4@±18V |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.0022@±18V |
| typical output current (ma) | 30@±18V |
| typical settling time (ns) | 850 |
| typical slew rate (v/us) | 28@±18V |
| typical voltage gain (db) | 126 |
| вес, г | 0.03 |
| voltage gain db: | 126 dB |
| vos - input offset voltage: | 150 uV |