| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:06:09 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| amplifier type | Precision |
| automotive | No |
| cmrr - common mode rejection ratio | 66 dB to 84 dB |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 90 dB |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density | 7 nV/sqrt Hz |
| en - input voltage noise density: | 7 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity | 50 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 50 |
| features: | High Cload Drive |
| gbp - gain bandwidth product | 38 MHz |
| gbp - gain bandwidth product: | 38 MHz |
| height | 1.58 mm |
| ib - input bias current | 10 pA |
| ib - input bias current: | 10 pA |
| input type | Rail-to-Rail |
| input type: | Rail-to-Rail |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| length | 8.65 mm |
| manufacturer | Texas Instruments |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| manufacturer type | Precision Amplifier |
| maximum dual supply voltage (v) | ±2.75 |
| maximum input bias current (ua) | 0.00001@5.5V |
| maximum input offset current (ua) | 0.00001@5.5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.5@5V |
| maximum operating temperature | +85 C |
| maximum operating temperature: | +85 C |
| maximum operating temperature (°c) | 85 |
| maximum quiescent current (ma) | 30@5.5V |
| maximum single supply voltage (v) | 05.05.2024 |
| minimum cmrr (db) | 66 |
| minimum cmrr range (db) | 65 to 70 |
| minimum dual supply voltage (v) | ±1.35 |
| minimum operating temperature | -40 C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 87.96(Typ) |
| minimum single supply voltage (v) | 02.07.2024 |
| moisture sensitive: | Yes |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels | 4 Channel |
| number of channels: | 4 Channel |
| number of channels per chip | 4 |
| operating supply current | 5.2 mA |
| operating supply current: | 5.2 mA |
| operating supply voltage | 5.5 V |
| operating supply voltage: | 5.5 V |
| output current per channel: | 40 mA |
| output type | Rail-to-Rail |
| output type: | Rail-to-Rail |
| package / case | SOIC-14 |
| package / case: | SOIC-14 |
| package type | SOIC |
| packaging | Tube |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8005003895 |
| part status | active |
| pcb changed | 14 |
| pin count | 14 |
| power supply type | Single |
| ppap | No |
| process technology | 0.6 micron CMOS |
| product | Operational Amplifiers |
| product: | Operational Amplifiers |
| product category | High Speed Operational Amplifiers |
| product category: | High Speed Operational Amplifiers |
| product type: | Op Amps-High Speed Operational Amplifiers |
| psrr - power supply rejection ratio | 87.96 dB |
| psrr - power supply rejection ratio: | 87.96 dB |
| rail to rail | Rail to Rail Input/Output |
| rohs | Details |
| series | OPA4350 |
| series: | OPA4350 |
| shut down support | No |
| sr - slew rate | 22 V/us |
| sr - slew rate: | 22 V/us |
| standard package name | SO |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier package | SOIC |
| supply voltage - max | 5.5 V |
| supply voltage - max: | 5.5 V |
| supply voltage - min | 2.7 V |
| supply voltage - min: | 2.7 V |
| type | PRECISION AMPLIFIER |
| typical dual supply voltage (v) | ±2.5 |
| typical gain bandwidth product | 38MHz |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 38 |
| typical input bias current (ua) | 0.0000005@5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 7@5V |
| typical input voltage noise density | 7nV/√Hz |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.004@5V |
| typical output current (ma) | 40@5V |
| typical settling time (ns) | 500 |
| typical single supply voltage | 3 V, 5 V |
| typical slew rate | 22V/µs |
| typical slew rate (v/us) | 22@5V |
| typical voltage gain | 122 dB |
| typical voltage gain (db) | 122 |
| unit weight | 0.004564 oz |
| вес, г | 0.13 |
| voltage gain db | 122 dB |
| voltage gain db: | 122 dB |
| vos - input offset voltage | 0.5 mV |
| vos - input offset voltage: | 150 uV |
| width | 3.91 mm |