- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Precision operational amplifiers from Texas Instruments Burr Brown OPA series are suitable for demanding applications requiring high accuracy and low parametric drift with time and temperature.
| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:23:28 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| amplifier type | Low Noise, Precision |
| amplifier type: | Low Noise Amplifier |
| automotive | No |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 90 dB |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density: | 7.5 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 250 |
| features: | Small Size, EMI Hardened |
| gbp - gain bandwidth product: | 5.5 MHz |
| ib - input bias current: | 0.2 pA |
| input type: | Rail-to-Rail |
| in - input noise current density: | 0.002 pA/sqrt Hz |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| manufacturer type | Precision Amplifier |
| maximum dual supply voltage (v) | ±2.75 |
| maximum input bias current (ua) | 0.00001@5.5V |
| maximum input offset current (ua) | 0.00001@5.5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.025@5.5V |
| maximum operating temperature | +125 °C |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| maximum single supply voltage (v) | 05.05.2024 |
| minimum cmrr (db) | 76 |
| minimum cmrr range (db) | 75 to 80 |
| minimum dual supply voltage (v) | ±1.1 |
| minimum operating temperature | -40 °C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 106.02(Typ) |
| minimum single supply voltage (v) | 02.02.2024 |
| moisture sensitive: | Yes |
| mounting | surface mount |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels: | 1 Channel |
| number of channels per chip | 1 |
| operating supply current: | 760 uA |
| operating supply voltage: | 2.2 V to 5.5 V |
| output current per channel: | 50 mA |
| output type | CMOS |
| output type: | Rail-to-Rail |
| package / case: | SC-70-5 |
| package type | SC-70 |
| packaging | Tape and Reel |
| партномер | 8012568745 |
| part status | active |
| pcb changed | 5 |
| pin count | 5 |
| power supply type | Single |
| ppap | No |
| process technology | CMOS |
| product: | Precision Amplifiers |
| product category: | Precision Amplifiers |
| product type: | Precision Amplifiers |
| psrr - power supply rejection ratio: | 106.02 dB |
| rail to rail | No |
| series: | OPA376 |
| shutdown: | No Shutdown |
| shut down support | No |
| sr - slew rate: | 2 V/us |
| standard package name | SOT |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier package | SC-70 |
| supply type: | Single |
| supply voltage - max: | 5.5 V |
| supply voltage - min: | 2.2 V |
| technology: | CMOS |
| type | PRECISION AMPLIFIER |
| typical gain bandwidth product | 5.5MHz |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 05.05.2024 |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 7.5@5.5V |
| typical input voltage noise density | 7.5nV/√Hz |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.002@5.5V |
| typical settling time (ns) | 2000 |
| typical single supply voltage | 3 V, 5 V |
| typical slew rate | 2V/µs |
| typical slew rate (v/us) | 2@5.5V |
| typical voltage gain | 134 dB |
| typical voltage gain (db) | 134 |
| voltage gain db: | 134 dB |
| vos - input offset voltage: | 5 uV |
| width | 1.25mm |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26














