- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Электроэлемент Описание Операционный усилитель, двойной, 2 усилителя, 44 МГц, 22 В/мкс, от 2,7 до 5,5 В, SOIC, 8 Характеристики Категория
Микросхема
| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:24:11 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| amplifier type | CMOS |
| automotive | No |
| base product number | OPA2353 -> |
| cmrr - common mode rejection ratio | 76 dB to 86 dB |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 86 dB |
| current - input bias | 0.5pA |
| current - output / channel | 40mA |
| current - supply | 5.2mA (x2 Channels) |
| eccn | EAR99 |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density | 7 nV/sqrt Hz |
| en - input voltage noise density: | 7 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity | 2500 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 75 |
| features: | High Cload Drive |
| gain bandwidth product | 44MHz |
| gbp - gain bandwidth product | 44 MHz |
| gbp - gain bandwidth product: | 44 MHz |
| height | 1.58 mm |
| htsus | 8542.33.0001 |
| ib - input bias current | 10 pA |
| ib - input bias current: | 10 pA |
| input type | Rail-to-Rail |
| input type: | Rail-to-Rail |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| length | 4.9 mm |
| manufacturer | Texas Instruments |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| manufacturer type | General Purpose Amplifier |
| maximum input bias current (ua) | 0.00001@5.5V |
| maximum input offset current (ua) | 0.00001@5.5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 8@5V |
| maximum operating temperature | +85 C |
| maximum operating temperature: | +85 C |
| maximum operating temperature (°c) | 85 |
| maximum quiescent current (ma) | 16@5.5V |
| maximum single supply voltage (v) | 05.05.2024 |
| minimum cmrr (db) | 60 |
| minimum cmrr range (db) | 60 to 65 |
| minimum operating temperature | -40 C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 87.96(Typ) |
| minimum single supply voltage (v) | 02.07.2024 |
| moisture sensitive | Yes |
| moisture sensitive: | Yes |
| moisture sensitivity level (msl) | 2 (1 Year) |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels | 2 Channel |
| number of channels: | 2 Channel |
| number of channels per chip | 2 |
| number of circuits | 2 |
| operating supply current | 5.2 mA |
| operating supply current: | 5.2 mA |
| operating supply voltage | 5.5 V |
| operating supply voltage: | 5.5 V |
| operating temperature | -40В°C ~ 85В°C |
| output current per channel: | 40 mA |
| output type | Rail-to-Rail |
| output type: | Rail-to-Rail |
| package | Tube |
| package / case | SOIC-8 |
| package / case: | SOIC-8 |
| package type | SOIC |
| packaging | Cut Tape |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8002948009 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pin count | 8 |
| power supply type | Single |
| ppap | No |
| process technology | CMOS |
| product | Operational Amplifiers |
| product: | Operational Amplifiers |
| product category | High Speed Operational Amplifiers |
| product category: | High Speed Operational Amplifiers |
| product type: | Op Amps-High Speed Operational Amplifiers |
| psrr - power supply rejection ratio | 87.96 dB |
| psrr - power supply rejection ratio: | 87.96 dB |
| rail to rail | Rail to Rail Input/Output |
| reach status | REACH Unaffected |
| rohs | Details |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| series | OPA2353 |
| series: | OPA2353 |
| shut down support | No |
| slew rate | 22V/Вµs |
| sr - slew rate | 22 V/us |
| sr - slew rate: | 22 V/us |
| standard package name | SO |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier device package | 8-SOIC |
| supplier package | SOIC |
| supply voltage - max | 5.5 V |
| supply voltage - max: | 5.5 V |
| supply voltage - min | 2.7 V |
| supply voltage - min: | 2.7 V |
| type | General Purpose Amplifier |
| typical gain bandwidth product | 44MHz |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 44 |
| typical input bias current (ua) | 0.0000005@5.5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 7@5.5V |
| typical input voltage noise density | 7nV/√Hz |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.004@5.5V |
| typical output current (ma) | 40@5.5V |
| typical settling time (ns) | 500 |
| typical single supply voltage | 3 V, 5 V |
| typical slew rate | 22V/µs |
| typical slew rate (v/us) | 22@5.5V |
| typical voltage gain | 122 dB |
| typical voltage gain (db) | 122 |
| unit weight | 0.002677 oz |
| вес, г | 0.2 |
| voltage gain db | 122 dB |
| voltage gain db: | 122 dB |
| voltage - input offset | 3mV |
| voltage - supply, single/dual (в±) | 2.5V ~ 5.5V, В±1.25V ~ 2.75V |
| vos - input offset voltage | 8 mV |
| vos - input offset voltage: | 3 mV |
| width | 3.91 mm |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26


















