- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Электроэлемент Описание Операционный усилитель; 11МГц; Каналы: 2; SO8; 4,5-36/±2,25-18ВDC Характеристики Категория
Микросхема
Тип
операционный усилитель
| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:18:32 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| automotive | No |
| cmrr - common mode rejection ratio | 126 dB to 140 dB |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 140 dB |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density: | 5.1 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity | 2500 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 150 |
| gbp - gain bandwidth product | 11 MHz |
| gbp - gain bandwidth product: | 11 MHz |
| ib - input bias current | 10 pA |
| ib - input bias current: | 0.5 pA |
| input type | Rail-to-Rail |
| input type: | Rail-to-Rail |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| manufacturer | Texas Instruments |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| manufacturer type | Precision Amplifier |
| maximum dual supply voltage (v) | ±18 |
| maximum input bias current (ua) | 0.00001@±18V |
| maximum input offset current (ua) | 0.00001@±18V |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.12@±18V |
| maximum operating temperature | +125 C |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| maximum single supply voltage (v) | 36 |
| minimum cmrr (db) | 126 |
| minimum cmrr range (db) | >=115 |
| minimum dual supply voltage | +/-2.25 V |
| minimum dual supply voltage: | +/-2.25 V |
| minimum dual supply voltage (v) | ±2.25 |
| minimum operating temperature | -40 C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 140(Typ) |
| minimum single supply voltage (v) | 04.05.2024 |
| moisture sensitive: | Yes |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| number of channels | 2 Channel |
| number of channels: | 2 Channel |
| number of channels per chip | 1 |
| operating supply current | 1.8 mA |
| operating supply current: | 1.8 mA |
| operating supply voltage | 4.5 V to 36 V, +/-2.25 V to+/-18V |
| operating supply voltage: | 4.5 V to 36 V, +/-2.25 V to+/-18V |
| output current per channel | 36 mA |
| output current per channel: | 36 mA |
| output type | Rail-to-Rail |
| output type: | Rail-to-Rail |
| package / case | SOIC-8 |
| package / case: | SOIC-8 |
| package type | SOIC |
| packaging | Reel |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8002952984 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pin count | 8 |
| power supply type | Single |
| ppap | No |
| product | Precision Amplifiers |
| product: | Precision Amplifiers |
| product category | Precision Amplifiers |
| product category: | Precision Amplifiers |
| product type: | Precision Amplifiers |
| rail to rail | Rail to Rail Output |
| rohs | Details |
| series | OPA2140 |
| series: | OPA2140 |
| shutdown | Shutdown |
| shutdown: | Shutdown |
| shut down support | No |
| sr - slew rate | 20 V/us |
| sr - slew rate: | 20 V/us |
| standard package name | SO |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier package | SOIC |
| supply voltage - max | 36 V |
| supply voltage - max: | 36 V |
| supply voltage - min | 4.5 V |
| supply voltage - min: | 4.5 V |
| type | PRECISION AMPLIFIER |
| typical dual supply voltage (v) | ±3|±5|±9|±12|±15 |
| typical gain bandwidth product | 11MHz |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 11 |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 8@±18V |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.0008@±18V |
| typical output current (ma) | 30 |
| typical settling time (ns) | 1600 |
| typical single supply voltage | 36 V |
| typical slew rate (v/us) | 20@±18V |
| typical voltage gain (db) | 126 |
| unit weight | 0.002677 oz |
| вес, г | 0.076 |
| vos - input offset voltage | 0.12 mV |
| vos - input offset voltage: | 30 uV |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26


















