MCP6042-E/P, Op Amp Dual GP R-R I/O 6V Automotive 8-Pin PDIP Tube
Оставить отзыв
В избранноеВ сравнение
Артикул: MCP6042-E/P
- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Amplifiers\Amplifiers and Comparators\Operational Amplifiers (Op Amps)Операционный усилитель Dual GP R-R I / O 6V Автомобильная 8-контактная трубка PDIP
| Основные | |
| moisture sensitivity level (msl) | 1 (Unlimited) |
| mounting type | Through Hole |
| operating temperature | -40В°C ~ 125В°C (TA) |
| package | Tube |
| package / case | 8-DIP (0.300"", 7.62mm) |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| type | General Purpose Amplifier |
| eccn | EAR99 |
| htsus | 8542.33.0001 |
| reach status | REACH Unaffected |
| supplier device package | 8-PDIP |
| pin count | 8 |
| packaging | Tube |
| automotive | Yes |
| eu rohs | compliant |
| lead shape | Through Hole |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| mounting | Through Hole |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| ppap | Yes |
| standard package name | DIP |
| supplier package | PDIP |
| base product number | MCP6042 -> |
| current - supply | 600nA (x2 Channels) |
| eccn (us) | ear99 |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| supplier temperature grade | Extended |
| power supply type | Single |
| output type | CMOS |
| maximum single supply voltage (v) | 6 |
| minimum single supply voltage (v) | 1.4 |
| typical single supply voltage (v) | 5|3 |
| process technology | CMOS |
| Вес и габариты | |
| pcn packaging | http://www.microchip.com/mymicrochip/NotificationD |
| number of circuits | 2 |
| maximum quiescent current (ma) | 0.002 5.5V |
| number of channels per chip | 2 |
| amplifier type | General Purpose |
| rail to rail | Rail to Rail Input/Output |
| current - input bias | 1pA |
| current - output / channel | 20mA |
| gain bandwidth product | 14kHz |
| slew rate | 3V/ms |
| voltage - input offset | 3mV |
| voltage - supply, single/dual (в±) | 1.4V ~ 6V |
| typical output current (ma) | 30(Max) |
| minimum cmrr range (db) | 60 to 65 |
| minimum cmrr (db) | 60 |
| maximum input offset voltage (mv) | 3 5.5V |
| manufacturer type | General Purpose Amplifier |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 0.014 |
| maximum input offset current (ua) | 0.000001(Typ)5.5V |
| typical input bias current (ua) | 0.000001 5.5V |
| typical slew rate (v/us) | 0.003 5.5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 170 5.5V |
| typical voltage gain (db) | 115 |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.0006 5.5V |
| minimum psrr (db) | 70 |
| shut down support | No |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26











