| Информация о производителе | |
| Производитель | ON Semiconductor*** |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 3:22:16 |
| Бренд | ON Semiconductor*** |
| Вес и габариты | |
| amplifier type | General Purpose Amplifier |
| automotive | No |
| cmrr - common mode rejection ratio | 70 dB |
| dual supply voltage | +/-3 V, +/-5 V, +/-9 V |
| eccn (us) | ear99 |
| factory pack quantity | 2500 |
| gbp - gain bandwidth product | 1 MHz |
| height | 1.5 mm(Max) |
| ib - input bias current | 150 nA |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| length | 8.75 mm(Max) |
| manufacturer | ON Semiconductor |
| manufacturer type | General Purpose Amplifier |
| maximum dual supply voltage | +/-16 V |
| maximum dual supply voltage (v) | ±16 |
| maximum input bias current (ua) | 0.15@5V |
| maximum input offset current (ua) | 0.03@5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 5@30V |
| maximum operating temperature | +85 C |
| maximum operating temperature (°c) | 85 |
| maximum quiescent current (ma) | 1.2@5V@-25C to 85C |
| maximum single supply voltage (v) | 32 |
| minimum cmrr (db) | 70 |
| minimum cmrr range (db) | 70 to 71 |
| minimum dual supply voltage | +/-1.5 V |
| minimum dual supply voltage (v) | ±1.5 |
| minimum operating temperature | -25 C |
| minimum operating temperature (°c) | -25 |
| minimum psrr (db) | 65 |
| minimum single supply voltage (v) | 3 |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels | 4 Channel |
| number of channels per chip | 4 |
| operating supply current | 1.2 mA |
| operating supply voltage | 3 V to 32 V, +/-1.5 V to+/-16 V |
| output current per channel | 40 mA |
| package / case | SOIC-14 |
| package type | SOIC |
| packaging | Reel |
| партномер | 8002979053 |
| part status | active |
| pcb changed | 14 |
| pin count | 14 |
| power supply type | Single|Dual |
| ppap | No |
| product | Operational Amplifiers |
| product category | Operational Amplifiers-Op Amps |
| psrr - power supply rejection ratio | 65 dB |
| rail to rail | No |
| rohs | Details |
| series | LM224 |
| shutdown | No Shutdown |
| shut down support | No |
| sr - slew rate | 0.6 V/us |
| standard package name | SO |
| supplier package | SOIC N |
| supply type | Single, Dual |
| supply voltage - max | 32 V |
| supply voltage - min | 3 V |
| technology | Bipolar |
| type | General Purpose Amplifier |
| typical dual supply voltage | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| typical dual supply voltage (v) | ±3|±5|±9|±12|±15 |
| typical high level output voltage (v) | 28 |
| typical input bias current (ua) | 0.09@5V |
| typical low level output voltage (v) | 0.005 |
| typical output current (ma) | 40@15V |
| typical single supply voltage | 5 → 28 V |
| typical voltage gain | 100 dB |
| typical voltage gain (db) | 100 |
| vcm - common mode voltage | Negative Rail to Positive Rail-1.7 V |
| вес, г | 0.7 |
| voltage gain db | 100 dB |
| vos - input offset voltage | 5 mV |
| width | 4 mm(Max) |