- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Current Sense Amplifiers -4 to 80V, bidirectional, ultra-precise current sense amplifier with enhanced PWM rejection 8-SOIC -40 to 125
| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:19:31 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| 3 db bandwidth: | 400 kHz |
| amplifier type: | Low-Side/High-Side Current Sense Amplifier |
| automotive | No |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 132 dB |
| common mode rejection ratio | 120(dB) |
| development kit: | INA240EVM |
| dual supply voltage (max) | Not Required(V) |
| dual supply voltage (min) | Not Required(V) |
| dual supply voltage (typ) | Not Required(V) |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density: | 40 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 225 |
| gain error | 0.05% |
| gain v/v: | 200 V/V |
| gbp - gain bandwidth product: | 100 kHz |
| ib - input bias current: | 90 uA |
| input offset voltage | 0.025(mV) |
| input offset voltage drift (uv/°c) | 0.25 |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| manufacturer type | Zero Drift Amplifier |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.025@5V |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| maximum quiescent current (ma) | 2.4@5V |
| maximum single supply voltage (v) | 05.05.2024 |
| minimum cmrr (db) | 120 |
| minimum cmrr range (db) | >=115 |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 120(Typ) |
| minimum single supply voltage (v) | 02.07.2024 |
| moisture sensitive: | Yes |
| mounting | surface mount |
| mounting style: | SMD/SMT |
| number of channels: | 1 Channel |
| number of channels per chip | 1 |
| number of elements | 1 |
| operating supply current: | 2.4 mA |
| operating temperature classification | AUTOMOTIVEC |
| operating temp range | -40C to 125C |
| output type: | Voltage |
| package / case: | SOIC-8 |
| package type | SOIC |
| packaging | Rail/Tube |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8006131657 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pin count | 8 |
| power supply rejection ratio | 120(dB) |
| power supply requirement | Single |
| power supply type | Single |
| ppap | No |
| product: | Current Sense Amplifiers |
| product category: | Current Sense Amplifiers |
| product type: | Current Sense Amplifiers |
| rad hardened | No |
| series: | INA240 |
| settling time | 9.8(us) |
| shutdown: | No Shutdown |
| shut down feature | No |
| shut down support | No |
| single supply voltage (max) | 5.5(V) |
| single supply voltage (min) | 2.7(V) |
| single supply voltage (typ) | 3/5(V) |
| slew rate | 2(V/us) |
| sr - slew rate: | 2 V/us |
| standard package name | SO |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier package | SOIC |
| supplier temperature grade | Extended |
| supply voltage - max: | 5.5 V |
| supply voltage - min: | 2.7 V |
| topology: | Zero-Drift |
| type | Zero Drift Amplifier |
| typical input bias current (ua) | 90@5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 40@5V |
| typical settling time (ns) | 9800 |
| typical slew rate (v/us) | 2@5V |
| typical voltage gain (db) | 46.02 |
| vcm - common mode voltage: | -4 V to 80 V |
| вес, г | 0.2 |
| voltage gain in db | 26.02(dB) |
| vos - input offset voltage: | 5 uV |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26












