AD8616ARZ-REEL7, Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O 5V 8-Pin SOIC N T/R
Оставить отзыв
В избранноеВ сравнение
Артикул: AD8616ARZ-REEL7
- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Amplifiers\Amplifiers and Comparators\Operational Amplifiers (Op Amps)Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O 5V 8-Pin SOIC N T/R
| Основные | |
| package / case | SOIC-8 |
| type | PRECISION AMPLIFIER |
| упаковка | REEL7 |
| входное напряжение | смещения нуля(Vos)-12 мкВ |
| выходной ток | на канал-150 мА |
| minimum operating temperature | -40 C |
| pin count | 8 |
| factory pack quantity | 1000 |
| manufacturer | Analog Devices Inc. |
| maximum operating temperature | +125 C |
| mounting style | SMD/SMT |
| packaging | Tape and Reel |
| product category | Precision Amplifiers |
| product type | Precision Amplifiers |
| series | AD8616 |
| subcategory | Amplifier ICs |
| automotive | No |
| eu rohs | compliant |
| lead shape | Gull-wing |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| mounting | surface mount |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| ppap | No |
| standard package name | SOP |
| supplier package | SOIC N |
| диапазон рабочих температур | -40…+125 °С |
| eccn (us) | ear99 |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| supplier temperature grade | Extended Industrial |
| power supply type | Single |
| output type | CMOS |
| maximum single supply voltage (v) | 5 |
| minimum single supply voltage (v) | 2.7 |
| typical single supply voltage (v) | 3 |
| number of channels | 2 Channel |
| maximum supply current (ma) | 4 5V |
| входной ток | смещения(Ib)-550 пА |
| process technology | CMOS |
| Вес и габариты | |
| operating supply current | 1.7 mA |
| product | Precision Amplifiers |
| operating supply voltage | 2.7 V to 5 V |
| supply voltage - max | 5 V |
| supply voltage - min | 2.7 V |
| number of channels per chip | 2 |
| напряжение питания | 2.7…5(max)В |
| shutdown | No Shutdown |
| способ монтажа | поверхностный(SMT) |
| потребляемый ток | 1.7 мкА |
| скорость | нарастания выходного напряжения(SR)-23 В/мкс |
| rail to rail | Rail to Rail Input/Output |
| typical output current (ma) | 150 5V |
| minimum cmrr range (db) | 80 to 85 |
| minimum cmrr (db) | 80 |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.06 5V |
| ib - input bias current | 550 pA |
| manufacturer type | Precision Amplifier |
| maximum input bias current (ua) | 0.000001 5V |
| gbp - gain bandwidth product | 24 MHz |
| sr - slew rate | 12 V/us |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 24 |
| psrr - power supply rejection ratio | 90 dB |
| cmrr - common mode rejection ratio | 100 dB |
| maximum input offset current (ua) | 0.000001 5V |
| typical slew rate (v/us) | 12 5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 10 5V |
| input offset voltage drift (uv/°c) | 7 |
| typical voltage gain (db) | 123.52 |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.05 5V |
| minimum psrr (db) | 70 |
| typical settling time (ns) | 500 |
| shut down support | No |
| typical high level output voltage (v) | 4.99 |
| typical low level output voltage (v) | 0.07 |
| en - input voltage noise density | 10 nV/sqrt |
| voltage gain db | 123.52 dB |
| output current per channel | 150 mA |
| input voltage range - max | 5 V |
| vos - input offset voltage | 23 uV |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26















