AD8542ARZ, Операционный усилитель, 1МГц, Каналы 2, SO8
Оставить отзыв
В избранноеВ сравнение
Артикул: AD8542ARZ
- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Операционный усилитель Dual GP R-R I/O 5.5V Medical 8-Pin SOIC N Tube
| Основные | |
| вес, г | 0.16 |
| mounting type | Surface Mount |
| operating temperature | -40 C ~ 125 C |
| package / case | SOIC-8 |
| type | General Purpose Amplifier |
| supplier device package | 8-SOIC |
| рабочее напряжение питания | 2.7…5.5 |
| minimum operating temperature | -40 C |
| pin count | 8 |
| factory pack quantity | 98 |
| manufacturer | Analog Devices Inc. |
| maximum operating temperature | +125 C |
| mounting style | SMD/SMT |
| packaging | Tube |
| product category | Operational Amplifiers-Op Amps |
| product type | Op Amps-Operational Amplifiers |
| series | AD8542 |
| subcategory | Amplifier ICs |
| количество каналов | 2 |
| automotive | No |
| eu rohs | compliant |
| lead shape | Gull-wing |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| mounting | surface mount |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| ppap | No |
| standard package name | SOP |
| supplier package | SOIC N |
| current - supply | 45uA |
| eccn (us) | ear99 |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| supplier temperature grade | Extended Industrial |
| power supply type | Single |
| output type | CMOS |
| maximum single supply voltage (v) | 5.5 |
| minimum single supply voltage (v) | 2.7 |
| typical single supply voltage (v) | 3|5 |
| number of channels | 2 Channel |
| maximum supply current (ma) | 0.13 5V |
| process technology | CMOS |
| Вес и габариты | |
| operating supply current | 45 uA |
| product | Precision Amplifiers |
| number of circuits | 2 |
| operating supply voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| supply voltage - max | 5.5 V |
| supply voltage - min | 2.7 V |
| number of channels per chip | 2 |
| amplifier type | General Purpose |
| shutdown | No Shutdown |
| температура | -40…+125 |
| rail to rail | Rail to Rail Input/Output |
| category | Integrated Circuits(ICs) |
| current - input bias | 4pA |
| current - output / channel | 30mA |
| gain bandwidth product | 1MHz |
| slew rate | 0.92 V/us |
| voltage - input offset | 1mV |
| полоса пропускания, мгц | 1 |
| typical output current (ma) | 30 5V |
| minimum cmrr range (db) | <50 |
| minimum cmrr (db) | 40 |
| maximum input offset voltage (mv) | 6 5V |
| ib - input bias current | 1000 pA |
| manufacturer type | General Purpose Amplifier |
| maximum input bias current (ua) | 0.00006 5V |
| gbp - gain bandwidth product | 1 MHz |
| sr - slew rate | 0.92 V/us |
| -3db bandwidth | - |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 1 |
| psrr - power supply rejection ratio | 76 dB |
| cmrr - common mode rejection ratio | 48 dB |
| maximum input offset current (ua) | 0.00003 5V |
| typical input bias current (ua) | 0.000004 5V |
| typical slew rate (v/us) | 0.92 5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 42 5V |
| input offset voltage drift (uv/°c) | 4(Typ) |
| typical voltage gain (db) | 92.04 |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 0.1 5V |
| minimum psrr (db) | 65 |
| typical settling time (ns) | 6000 |
| shut down support | No |
| typical high level output voltage (v) | 4.965 |
| typical low level output voltage (v) | 0.025 |
| online catalog | General Purpose |
| standard package | 98 |
| en - input voltage noise density | 42 nV/sqrt Hz |
| voltage gain db | 92.04 dB |
| output current per channel | 30 mA |
| voltage - supply, single/dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| входное напряжение смещения, мв | 1 |
| входной ток смещения, на | 1 |
| коэффициент подавления синфазного сигнала, db | 48 |
| ток питания, ма | 0.045 |
| vos - input offset voltage | 1 mV |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26















