- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Электроэлемент Описание IC: differential amplifier; 400MHz; Ch: 1; 3?5V; SO8 Характеристики Категория
Микросхема
| Информация о производителе | |
| Производитель | Analog Devices |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 23:23:24 |
| Бренд | Analog Devices |
| Вес и габариты | |
| amplifier type | Differential |
| base product number | AD8131 -> |
| cmrr - common mode rejection ratio: | -70 dB |
| current - input bias | 500nA |
| current - output / channel | 60mA |
| current - supply | 11.5mA |
| development kit: | AD8131AR-EBZ |
| dual supply voltage | +/-3 V, +/-5 V |
| eccn | EAR99 |
| eccn (us) | ear99 |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity | 1000 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 98 |
| gain v/v | 2 V/V |
| gain v/v: | 2 V/V |
| gbp - gain bandwidth product | 400 MHz |
| gbp - gain bandwidth product: | 400 MHz |
| Высота | 1.5 мм |
| height | 1.5 mm(Max) |
| hts | 8542.33.00.01 |
| htsus | 8542.33.0001 |
| ib - input bias current | 0.5 uA at 5 V |
| ib - input bias current: | 0.5 uA |
| input voltage range - max: | 5.5 V |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| length | 5 mm(Max) |
| максимальное напряжение смещения на входе | 12мВ |
| максимальный коэффициент усиления по напряжению | 6.19дБ |
| manufacturer | Analog Devices Inc. |
| manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| maximum dual supply voltage | +/-5.5 V |
| maximum dual supply voltage (v) | ±5.5 |
| maximum input bias current (ua) | 0.5(Typ)@5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 12@5V |
| maximum input resistance | 1.5 kOhms at 5 V |
| maximum input resistance (mohm) | 0.0015@5V |
| maximum operating supply voltage (v) | 11|±5.5 |
| maximum operating temperature | +125 C |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| maximum power dissipation (mw) | 250 |
| maximum single supply voltage (v) | 11 |
| maximum supply voltage range (v) | 10 to 15 |
| maximum voltage gain (db) | 6.19 |
| maximum voltage gain range (db) | <35 |
| минимальный cmrr | 70dB |
| minimum cmrr (db) | 70(Typ) |
| minimum cmrr range (db) | 60 to 75 |
| minimum dual supply voltage | +/-1.4 V |
| minimum dual supply voltage (v) | ±1.4 |
| minimum operating temperature | -40 C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 70(Typ) |
| minimum single supply voltage (v) | 02.07.2024 |
| moisture sensitivity level (msl) | 1 (Unlimited) |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels | 1 Channel |
| number of channels: | 1 Channel |
| number of channels per chip | 1 |
| number of circuits | 1 |
| number of elements per chip | 1 |
| operating supply current | 10.25 mA |
| operating supply current: | 11.5 mA |
| operating supply voltage | 3 V, 5 V, 9 V |
| operating supply voltage: | 1.4 V to 5.5 V |
| operating temperature | -40В°C ~ 125В°C |
| output current per channel: | 60 mA |
| output type | Differential |
| output type: | Differential |
| package | Tube |
| package / case | SOIC-8 |
| package / case: | SOIC-8 |
| package height | 1.5(Max) |
| package length | 5(Max) |
| package width | 4(Max) |
| packaging | Reel |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8002987466 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pd - power dissipation: | 250 mW |
| pin count | 8 |
| power supply type | Single|Dual |
| product | Differential Amplifiers |
| product: | Differential Amplifiers |
| product category | Differential Amplifiers |
| product category: | Differential Amplifiers |
| product type: | Differential Amplifiers |
| psrr - power supply rejection ratio | 70 dB |
| psrr - power supply rejection ratio: | -70 dB |
| reach status | REACH Unaffected |
| rohs | Details |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| series | AD8131 |
| series: | AD8131 |
| settling time: | 14 ns |
| slew rate | 2000V/Вµs |
| sr - slew rate | 2000 V/us |
| sr - slew rate: | 2000 V/us |
| standard package name | SOP |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier device package | 8-SOIC |
| supplier package | SOIC N |
| supply type | Single, Dual |
| supply voltage - max | 11 V |
| supply voltage - max: | 11 V |
| supply voltage - min | 2.7 V |
| supply voltage - min: | 2.7 V |
| type | Differential Line Driver |
| typical dual supply voltage (v) | ±3|±5 |
| typical output current (ma) | 45@5V |
| typical single supply voltage (v) | 3|5|9 |
| вес, г | 0.54 |
| voltage gain db | 6.19 dB |
| voltage - input offset | 1.5mV |
| voltage - supply, single/dual (в±) | 2.8V ~ 11V, В±1.4V ~ 5.5V |
| vos - input offset voltage | 2 mV |
| vos - input offset voltage: | 2 mV |
| width | 4 mm(Max) |
| -3db bandwidth | 400MHz |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26


























