- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Integrated Circuits (ICs)\Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer AmpsУсилитель общего назначения, 2 схемы, Rail-to-Rail 8-SOIC
| Информация о производителе | |
| Производитель | Analog Devices |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 21:26:33 |
| Бренд | Analog Devices |
| Вес и габариты | |
| amplifier type | General Purpose |
| amplifier type: | Voltage Feedback |
| automotive | No |
| base product number | AD8028 -> |
| Корпус | |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 110 dB |
| current - input bias | 4ВµA |
| current - output / channel | 120mA |
| current - supply | 6.5mA (x2 Channels) |
| eccn | EAR99 |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density: | 4.3 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 1000 |
| gbp - gain bandwidth product: | 190 MHz |
| htsus | 8542.33.0001 |
| ib - input bias current: | 6 uA |
| input type: | Rail-to-Rail |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| manufacturer type | High Speed Amplifier |
| maximum dual supply voltage: | +/-6 V |
| maximum dual supply voltage (v) | ±6 |
| maximum input bias current (ua) | 6 5V |
| maximum input offset current (ua) | 0.9 5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 0.9 5V |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum operating temperature (°c) | 125 |
| maximum quiescent current (ma) | 17 5V |
| maximum single supply voltage (v) | 12 |
| minimum cmrr (db) | 90 |
| minimum cmrr range (db) | 90 to 95 |
| minimum dual supply voltage: | +/-1.35 V |
| minimum dual supply voltage (v) | ±1.35 |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 90 |
| minimum single supply voltage (v) | 02.07.2024 |
| moisture sensitivity level (msl) | 1 (Unlimited) |
| mounting | surface mount |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels: | 2 Channel |
| number of channels per chip | 2 |
| number of circuits | 2 |
| operating supply current: | 120 mA |
| operating supply voltage: | 2.7 V to 12 V |
| operating temperature | -40В°C ~ 125В°C |
| output current per channel: | 6.5 mA |
| output type | Rail-to-Rail |
| output type: | Rail-to-Rail |
| package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ® |
| package / case | 8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width) |
| package / case: | SOIC-8 |
| packaging | Tape and Reel |
| партномер | 8007270597 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pin count | 8 |
| power supply type | Single|Dual |
| ppap | No |
| process technology | BiCOM |
| product: | Operational Amplifiers |
| product category: | High Speed Operational Amplifiers |
| product type: | Op Amps-High Speed Operational Amplifiers |
| psrr - power supply rejection ratio: | 110 dB |
| rail to rail | Rail to Rail Input/Output |
| reach status | REACH Unaffected |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| series: | AD8028 |
| settling time: | 35 ns |
| shutdown: | No Shutdown |
| shut down support | No |
| slew rate | 100V/Вµs |
| sr - slew rate: | 100 V/us |
| standard package name | SOP |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier device package | 8-SOIC |
| supplier package | SOIC N |
| supplier temperature grade | Extended |
| supply type: | Single, Dual |
| supply voltage - max: | 12 V |
| supply voltage - min: | 2.7 V |
| topology: | Voltage Feedback |
| type | High Speed Amplifier |
| typical dual supply voltage (v) | ±3|±5 |
| typical gain bandwidth product (mhz) | 190 |
| typical input bias current (ua) | 4 5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 4.3 5V |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 1.6 5V |
| typical settling time (ns) | 40 |
| typical single supply voltage (v) | 3|5|9 |
| typical slew rate (v/us) | 100 5V |
| typical voltage gain (db) | 105 |
| voltage gain db: | 110 dB |
| voltage - input offset | 200ВµV |
| voltage - supply, single/dual (в±) | 2.7V ~ 12V, В±1.35V ~ 6V |
| vos - input offset voltage: | 200 uV |
| -3db bandwidth | 190MHz |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26


















