- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Усилитель операционный AD8009ARZ
| Информация о производителе | |
| Производитель | Analog Devices |
| Основные | |
| Дата загрузки | 05.05.2024 |
| Время загрузки | 0:41:06 |
| Бренд | Analog Devices |
| Вес и габариты | |
| 3 db bandwidth | 1 GHz |
| 3 db bandwidth: | 1 GHz |
| amplifier type | Current Feedback |
| amplifier type: | Current Feedback |
| base product number | AD8009 -> |
| cmrr - common mode rejection ratio | 52 dB |
| cmrr - common mode rejection ratio: | 52 dB |
| current - input bias | 50ВµA |
| current - output / channel | 175mA |
| current - supply | 16mA |
| development kit | AD8009AR-EBZ |
| development kit: | AD8009AR-EBZ |
| eccn | EAR99 |
| eccn (us) | ear99 |
| en - input voltage noise density | 1.9 nV/sqrt Hz |
| en - input voltage noise density: | 1.9 nV/sqrt Hz |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity | 98 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 98 |
| gbp - gain bandwidth product | - |
| height | 1.75 mm |
| hts | 8542.33.00.01 |
| htsus | 8542.33.0001 |
| ib - input bias current | 50 uA |
| ib - input bias current: | 50 uA |
| input offset voltage drift (uv/°c) | 4(Typ) |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| lead shape | Gull-wing |
| length | 5 mm |
| manufacturer | Analog Devices Inc. |
| manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| manufacturer type | High Speed Amplifier |
| maximum dual supply voltage | +/-6 V |
| maximum dual supply voltage: | +/-6 V |
| maximum dual supply voltage (v) | ±6 |
| maximum input bias current (ua) | 150@5V |
| maximum input offset voltage (mv) | 4@5V |
| maximum operating temperature | +85 C |
| maximum operating temperature: | +85 C |
| maximum operating temperature (°c) | 85 |
| maximum power dissipation (mw) | 750 |
| maximum quiescent current (ma) | 12@5V |
| maximum single supply voltage (v) | 12 |
| minimum cmrr (db) | 50 |
| minimum cmrr range (db) | 50 to 60 |
| minimum dual supply voltage | +/-2.5 V |
| minimum dual supply voltage: | +/-2.5 V |
| minimum dual supply voltage (v) | ±2.5 |
| minimum operating temperature | -40 C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| minimum operating temperature (°c) | -40 |
| minimum psrr (db) | 64 |
| minimum single supply voltage (v) | 5 |
| moisture sensitivity level (msl) | 1 (Unlimited) |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of channels | 1 Channel |
| number of channels: | 1 Channel |
| number of channels per chip | 1 |
| number of circuits | 1 |
| operating supply current | 16 mA |
| operating supply current: | 16 mA |
| operating supply voltage | 5 V to 12 V |
| operating supply voltage: | 5 V to 12 V |
| operating temperature | -40В°C ~ 85В°C |
| output current per channel | 175 mA |
| output current per channel: | 175 mA |
| package | Tube |
| package / case | 8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width) |
| package / case: | SOIC-8 |
| package height | 1.5(Max) |
| package length | 5(Max) |
| package width | 4(Max) |
| packaging | Tube |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8012208857 |
| part status | active |
| pcb changed | 8 |
| pd - power dissipation | 750 mW |
| pd - power dissipation: | 750 mW |
| pin count | 8 |
| power supply type | Dual|Single |
| product | Operational Amplifiers |
| product: | Operational Amplifiers |
| product category | High Speed Operational Amplifiers |
| product category: | High Speed Operational Amplifiers |
| product type: | Op Amps-High Speed Operational Amplifiers |
| psrr - power supply rejection ratio | 70 dB |
| psrr - power supply rejection ratio: | 70 dB |
| reach status | REACH Unaffected |
| rohs | Details |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| series | AD8009 |
| series: | AD8009 |
| settling time | 10ns |
| settling time: | 10 ns |
| shutdown | No Shutdown |
| shutdown: | No Shutdown |
| shut down support | No |
| slew rate | 5500V/Вµs |
| sr - slew rate | 5500 V/us |
| sr - slew rate: | 5.5 kV/us |
| standard package name | SOP |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supplier device package | 8-SOIC |
| supplier package | SOIC N |
| supplier temperature grade | Industrial |
| supply type | Single, Dual |
| supply type: | Single, Dual |
| supply voltage - max | 12 V |
| supply voltage - max: | 12 V |
| supply voltage - min | 5 V |
| supply voltage - min: | 5 V |
| topology | Current Feedback |
| topology: | Current Feedback |
| type | High Speed Amplifier |
| typical dual supply voltage (v) | ±3|±5 |
| typical input bias current (ua) | 50@5V |
| typical input noise voltage density (nv/rthz) | 1.9@5V |
| typical inverting input current noise density (pa/rthz) | 41@5V |
| typical noninverting input current noise density (pa/rthz) | 46@5V |
| typical output current (ma) | 175@5V |
| typical settling time (ns) | 25 |
| typical single supply voltage (v) | 9 |
| typical slew rate (v/us) | 2100@5V |
| unit weight | 0.019048 oz |
| вес, г | 0.174 |
| voltage gain db | 108 dB |
| voltage gain db: | 108 dB |
| voltage - input offset | 2mV |
| voltage - supply, single/dual (в±) | 5V ~ 12V, В±2.5V ~ 6V |
| vos - input offset voltage | 2 mV |
| vos - input offset voltage: | 2 mV |
| width | 4 mm |
| -3db bandwidth | 1GHz |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26




















