| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 29.05.2024 |
| Время загрузки | 20:31:20 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| absolute propagation delay time (ns) | 30 |
| automotive | No |
| базовый номер микросхемы логики | 74240 |
| базовый номер / семейство логики | 74LS240 |
| bus hold | NO |
| eccn (us) | ear99 |
| eu rohs | compliant |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 750 |
| function: | Buffer/Line Driver |
| high level output current: | -15 mA |
| input signal type | Single-Ended |
| input signal type: | Single-Ended |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| количество выводов | 20вывод(-ов) |
| lead shape | Gull-wing |
| logic family | LS |
| logic family: | LS |
| logic function | Buffer/Line Driver |
| logic type: | Bipolar |
| low level output current: | 24 mA |
| максимальная рабочая температура | 70°C |
| максимальное напряжение питания | 5.25В |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| maximum high level output current (ma) | -15 |
| maximum low level output current (ma) | 24 |
| maximum operating supply voltage (v) | 5.25 |
| maximum operating temperature: | +70 C |
| maximum operating temperature (°c) | 70 |
| maximum propagation delay time @ maximum cl (ns) | 18@5V |
| maximum quiescent current (ua) | 44000 |
| минимальная рабочая температура | 0°C |
| минимальное напряжение питания | 4.75В |
| minimum operating supply voltage (v) | 4.75 |
| minimum operating temperature: | 0 C |
| minimum operating temperature (°c) | 0 |
| mounting | surface mount |
| mounting style: | SMD/SMT |
| number of channels: | 8 |
| number of channels per chip | 8 |
| number of elements per chip | 2 |
| number of inputs per chip | 8 |
| number of input enables per chip | 0 |
| number of input lines: | 8 Input |
| number of outputs per chip | 8 |
| number of output enables per chip | 2 LOW |
| number of output lines: | 8 Output |
| operating supply current: | 44 mA |
| operating supply voltage: | 5 V |
| output type | 3-State |
| output type: | 3-State |
| package / case: | SOIC-20 |
| packaging | Tube |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8002604280 |
| part status | active |
| pcb changed | 20 |
| pin count | 20 |
| polarity | Inverting |
| polarity: | Inverting |
| ppap | No |
| process technology | Bipolar |
| product category: | Buffers & Line Drivers |
| product type: | Buffers & Line Drivers |
| propagation delay test condition (pf) | 45 |
| propagation delay time: | 18 ns at 5 V |
| quiescent current: | 26 mA |
| семейство логической микросхемы | 74LS |
| series: | SN74LS240 |
| standard package name | SO |
| стиль корпуса микросхемы логики | SOIC |
| subcategory: | Logic ICs |
| supplier package | SOIC |
| supply current - max: | 44 mA |
| supply voltage - max: | 5.25 V |
| supply voltage - min: | 4.75 V |
| technology: | Bipolar |
| тип логического устройства | Буфер, Инвертирующий |
| typical operating supply voltage (v) | 5 |
| typical quiescent current (ua) | 26000 |
| уровень чувствительности к влажности (msl) | MSL 1-Безлимитный |
| вес, г | 0.52 |