| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 29.05.2024 |
| Время загрузки | 20:31:21 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| automotive | No |
| base product number | 74AHC541 -> |
| базовый номер микросхемы логики | 74541 |
| базовый номер / семейство логики | 74AHC541 |
| current - output high, low | 8mA, 8mA |
| eccn | EAR99 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 25 |
| function: | Buffer/Line Driver |
| high level output current: | -8 mA |
| htsus | 8542.39.0001 |
| input signal type: | Single-Ended |
| input type | Single Ended |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| количество выводов | 20вывод(-ов) |
| logic family | AHC |
| logic family: | AHC |
| logic function | Buffer, Line Driver |
| logic type | Buffer, Non-Inverting |
| logic type: | CMOS |
| low level output current: | 8 mA |
| максимальная рабочая температура | 85°C |
| максимальное напряжение питания | 5.5В |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| maximum high level output current | -8mA |
| maximum high level output current - (ma) | -8 |
| maximum low level output current | 8mA |
| maximum low level output current - (ma) | 8 |
| maximum operating supply voltage | 5.5 V |
| maximum operating supply voltage - (v) | 05.05.2024 |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| maximum propagation delay time @ maximum cl | 10.5 ns @ 3.3 V |
| military | No |
| минимальная рабочая температура | -40°C |
| минимальное напряжение питания | 2В |
| minimum operating supply voltage | 2 V |
| minimum operating supply voltage - (v) | 2 |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| moisture sensitivity level (msl) | 1 (Unlimited) |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of bits per element | 8 |
| number of channels: | 8 |
| number of channels per chip | 8 |
| number of elements | 1 |
| number of inputs per chip | 8 |
| number of input lines: | 8 Input |
| number of outputs per chip | 8 |
| number of output lines: | 8 Output |
| operating supply current: | 40 uA |
| operating supply voltage: | 2.5 V |
| operating temperature | -40В°C ~ 125В°C (TA) |
| operating temperature - (??c) | -40~125 |
| output type | 3-State |
| output type: | 3-State |
| package | Tube |
| package / case | 20-SOIC (0.295"", 7.50mm Width) |
| package / case: | SOIC-20 |
| package type | SOIC |
| packaging | Tube |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8002038781 |
| pin count | 20 |
| polarity | Non-Inverting |
| polarity: | Non-Inverting |
| process technology | CMOS |
| product category: | Buffers & Line Drivers |
| product type: | Buffers & Line Drivers |
| propagation delay test condition | 50pF |
| propagation delay time: | 10 ns, 7 ns |
| quiescent current: | 4 uA |
| reach status | REACH Unaffected |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| семейство логической микросхемы | 74AHC |
| series | 74AHC -> |
| series: | SN74AHC541 |
| standard package name | SOP |
| стиль корпуса микросхемы логики | SOIC |
| subcategory: | Logic ICs |
| supplier device package | 20-SOIC |
| supplier package | SOIC |
| supply current - max: | 4 uA |
| supply voltage - max: | 5.5 V |
| supply voltage - min: | 2 V |
| technology: | CMOS |
| тип логического устройства | Буфер, Неинвертирующий |
| уровень чувствительности к влажности (msl) | MSL 1-Безлимитный |
| вес, г | 1.089 |
| voltage - supply | 2V ~ 5.5V |