SN74ACT240PW, Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver With 3-State Outputs
Оставить отзыв
В избранноеВ сравнение
Артикул: SN74ACT240PW
- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Semiconductors\Logic ICs\Buffers & Line DriversБуфер, инвертирование 2 элементов 4 бита на элемент Выход с 3 состояниями 20-TSSOP
| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 29.05.2024 |
| Время загрузки | 20:29:34 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| automotive | No |
| base product number | 74ACT240 -> |
| current - output high, low | 24mA, 24mA |
| eccn | EAR99 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 70 |
| function: | Buffer/Line Driver |
| high level output current: | -24 mA |
| htsus | 8542.39.0001 |
| input signal type: | Single-Ended |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| logic family: | ACT |
| logic type | Buffer, Inverting |
| logic type: | CMOS |
| low level output current: | 24 mA |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| maximum high level output current - (ma) | -24 |
| maximum low level output current - (ma) | 24 |
| maximum operating supply voltage - (v) | 05.05.2024 |
| maximum operating temperature: | +85 C |
| military | No |
| minimum operating supply voltage - (v) | 04.05.2024 |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| moisture sensitivity level (msl) | 1 (Unlimited) |
| mounting style: | SMD/SMT |
| mounting type | Surface Mount |
| number of bits per element | 4 |
| number of channels: | 8 |
| number of elements | 2 |
| number of inputs per chip | 8 |
| number of input lines: | 8 Input |
| number of outputs per chip | 8 |
| number of output lines: | 8 Output |
| operating supply current: | 40 uA |
| operating supply voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| operating temperature | -40В°C ~ 85В°C (TA) |
| operating temperature - (??c) | -40~85 |
| output type | 3-State |
| output type: | 3-State |
| package | Tube |
| package / case | 20-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width) |
| package / case: | TSSOP-20 |
| packaging | Tape and Reel |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8005006491 |
| pin count | 20 |
| polarity | Inverting |
| polarity: | Inverting |
| process technology | CMOS |
| product category: | Buffers & Line Drivers |
| product type: | Buffers & Line Drivers |
| propagation delay time: | 8.5 ns |
| quiescent current: | 4 uA |
| reach status | REACH Unaffected |
| rohs status | ROHS3 Compliant |
| series | 74ACT -> |
| series: | SN74ACT240 |
| standard package name | SOP |
| subcategory: | Logic ICs |
| supplier device package | 20-TSSOP |
| supplier package | TSSOP |
| supply current - max: | 4 uA |
| supply voltage - max: | 5.5 V |
| supply voltage - min: | 4.5 V |
| technology: | CMOS |
| вес, г | 0.077 |
| voltage - supply | 4.5V ~ 5.5V |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26









