CD74HC241M, Buffers & Line Drivers Hi-Sp CMOS Octal Bfr/Ln Drv W/3St Otp
Оставить отзыв
В избранноеВ сравнение
Артикул: CD74HC241M
- Обзор
- Характеристики
- Отзывы (0)
- Реквизиты
Semiconductors\Logic ICs\Buffers & Line DriversCD74HC241 High Speed CMOS Logic Non-Inverting Octal Buffers/Line Drivers with 3-State Outputs
| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 29.05.2024 |
| Время загрузки | 20:31:59 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| bus hold | NO |
| factory pack quantity | 25 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 25 |
| function | Buffer/Line Driver |
| function: | Buffer/Line Driver |
| height | 2.35 mm |
| high level output current | -7.8 mA |
| high level output current: | -7.8 mA |
| input signal type | Single-Ended |
| input signal type: | Single-Ended |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| length | 12.8 mm |
| logical function | Buffer/Line Driver |
| logic family | HC |
| logic family: | HC |
| logic type | CMOS |
| logic type: | CMOS |
| low level output current | 7.8 mA |
| low level output current: | 7.8 mA |
| manufacturer | Texas Instruments |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| maximum operating temperature | +125 C |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| minimum operating temperature | -55 C |
| minimum operating temperature: | -55 C |
| mounting | surface mount |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| number of channels | 8 |
| number of channels: | 8 |
| number of elements | 2 |
| number of inputs | 8 |
| number of input enables per chip | 0 |
| number of input lines | 8 Input |
| number of input lines: | 8 Input |
| number of outputs | 8 |
| number of output enables per chip | 1LOW/1HIGH |
| number of output lines | 8 Output |
| number of output lines: | 8 Output |
| operating supply current | 80 uA |
| operating supply current: | 80 uA |
| operating supply voltage | 2 V to 6 V |
| operating supply voltage: | 2 V to 6 V |
| operating supply voltage (max) | 6(V) |
| operating supply voltage (min) | 2(V) |
| operating supply voltage (typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| operating temperature classification | Military |
| operating temperature range | -55 C to+125 C |
| operating temp range | -55C to 125C |
| output type | 3-State |
| output type: | 3-State |
| package / case | SOIC-20 |
| package / case: | SOIC-20 |
| package type | SOIC |
| packaging | Tube |
| packaging: | Tube |
| партномер | 8004996434 |
| pin count | 20 |
| polarity | Non-Inverting |
| polarity: | Non-Inverting |
| product category | Buffers Line Drivers |
| product category: | Buffers & Line Drivers |
| product type: | Buffers & Line Drivers |
| propagation delay time | 110 ns at 2 V, 22 ns at 4.5 V, 19 ns at 6 V |
| propagation delay time: | 110 ns at 2 V, 22 ns at 4.5 V, 19 ns at 6 V |
| quiescent current | 8 uA |
| quiescent current: | 8 uA |
| rad hardened | No |
| rohs | Details |
| series | CD74HC241 |
| series: | CD74HC241 |
| subcategory: | Logic ICs |
| supply current - max | 8 uA |
| supply current - max: | 8 uA |
| supply voltage - max | 6 V |
| supply voltage - max: | 6 V |
| supply voltage - min | 2 V |
| supply voltage - min: | 2 V |
| technology | CMOS |
| technology: | CMOS |
| unit weight | 0.017662 oz |
| вес, г | 0.5 |
| width | 7.52 mm |
0.0
общая оценка
Всего 0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
0 отзывов
Отзывов нет
Компания ООО "Телеметрия"
- Название организации: ООО "ТЕЛЕМЕТРИЯ" Юридический адрес организации: Российская Федерация, 664043, Иркутская область, г. Иркутск, ул. Маршала Конева, дом 38 ИНН 7536172565 КПП 381201001 ОГРН 1187536004215 Расчетный счет 40702810010000426573 Банк АО «Тинькофф Банк» БИК банка 044525974 ИНН банка 7710140679 Корреспондентский счет банка 30101810145250000974 Юридический адрес банка 127287, г. Москва, ул. Хуторская 2-я, д. 38А, стр. 26









