| Информация о производителе | |
| Производитель | Texas Instruments |
| Основные | |
| Дата загрузки | 09.07.2023 |
| Время загрузки | 14:48:19 |
| Бренд | Texas Instruments |
| Вес и габариты | |
| comparator type | Differential |
| dual supply voltage | +/-3 V, +/-5 V, +/-9 V, +/-12 V, +/-15 V |
| dual supply voltage: | +/-3 V, +/-5 V, +/-9 V, +/-12 V, +/-15 V |
| factory pack quantity | 2500 |
| factory pack quantity: factory pack quantity: | 2500 |
| ib - input bias current | 250 nA |
| ib - input bias current: | 250 nA |
| input type: | Differential |
| ios - input offset current: | 50 nA |
| категория | Электронные компоненты/Микросхемы |
| manufacturer | Texas Instruments |
| manufacturer: | Texas Instruments |
| maximum dual supply voltage | +/-18 V |
| maximum dual supply voltage: | +/-18 V |
| maximum operating temperature | +125 C |
| maximum operating temperature: | +125 C |
| minimum dual supply voltage | 1 V |
| minimum dual supply voltage: | 1 V |
| minimum operating temperature | -40 C |
| minimum operating temperature: | -40 C |
| mounting style | SMD/SMT |
| mounting style: | SMD/SMT |
| number of channels | 4 Channel |
| number of channels: | 4 Channel |
| operating supply current | 12.5 mA |
| operating supply current: | 2.5 mA |
| operating supply voltage | 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V |
| operating supply voltage: | 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 18 V, 24 V, 28 V |
| output type | Rail-to-Rail |
| output type: | CMOS, TTL |
| package / case | SOIC-14 |
| package / case: | SOIC-14 |
| packaging | Cut Tape or Reel |
| packaging: | Reel, Cut Tape, MouseReel |
| партномер | 8017659249 |
| product | Analog Comparators |
| product: | Analog Comparators |
| product category | Analog Comparators |
| product category: | Analog Comparators |
| product type | Analog Comparators |
| product type: | Analog Comparators |
| qualification | AEC-Q100 |
| qualification: | AEC-Q100 |
| response time | 1.3 us |
| response time: | 1.3 us |
| series | LM2901-Q1 |
| series: | LM2901-Q1 |
| shutdown | No Shutdown |
| shutdown: | No Shutdown |
| subcategory | Amplifier ICs |
| subcategory: | Amplifier ICs |
| supply type | Single, Dual |
| supply type: | Single, Dual |
| supply voltage - max | 36 V |
| supply voltage - max: | 36 V |
| supply voltage - min | 2 V |
| supply voltage - min: | 2 V |
| technology | Bipolar |
| technology: | Bipolar |
| type | Differential Comparator |
| type: | Differential Comparator |
| вес, г | 0.19 |
| voltage gain db | 100 dB |
| voltage gain db: | 100 dB |
| vos - input offset voltage | 7 mV |
| vos - input offset voltage: | 7 mV |